Soup

Został mi dziś polecony Soup.io - serwis, którego tajniki były mi zupełnie obce. Do czasu... Z racji mojego upodobania do sprawdzania działań wszelakich serwisów, postanowiłam i ten wypróbować. I z przyjemnością poświęciłam mu chwilę na konfigurację. Soup wydaje się być - na pierwszy rzut oka - zupełnie dobrym repozytorium serwisów, linków, obrazów, filmów, plików, cytatów, wydarzeń lub zwykłych treści tekstowych (czyli wszystkiego?). Jeśli jednak wziąć pod uwagę fakt, iż materiały, które chcielibyśmy dzielić z innymi, mnożą się w szybkim tempie, zauważymy, że owe repozytorium przybierze formę jednego wielkiego kotła, do którego wrzucono wszystko, co na pozór wydawać by się mogło użyteczne i ciekawe, tworząc ogromną mieszankę informacji. Stąd zapewne nazwa serwisu: Soup (z ang. 'zupa')

Niemniej jednak, gdyby tak ograniczyć profil do publikowania tylko jednych z możliwych treści lub wybrać tylko jedną postać publikowania, serwis miałby szansę tworzyć spójną całość, w której zawarte byłyby jedynie te treści - być może z wielu źródeł, ale o jednej tematyce. Stałby się swoistą "teczką", do której można by włożyć albo treści blogów (np. o tematyce matematycznej), albo ulubione filmy z YouTube (kilku kanałów, np. uczniów z klasy), albo Czytnik Google'a, który chcielibyśmy zarówno oglądać, jak i podesłać znajomym (i tutaj również wielorakie pochodzenie artykułów byłoby mile widziane) itp. W ten sposób mielibyśmy treści polecane przez znajomych w jednym miejscu. I tak, tworząc ciąg informacji moglibyśmy posiadać informacje przez nas przefiltrowane (np. Czytnik albo zdjęcia, albo listę ulubionych filmów naszych wychowanków) lub mozaikę wszelakich opublikowanych przez nas treści gdziekolwiek indziej. Pytanie: "Do czego ma służyć Soup?" pozostaje bez odpowiedzi. Bądź też, odpowiedź jest relatywna. Dla naszych znajomych, Soup byłoby dobrym miejscem na śledzenie naszej działalności internetowej, ponieważ nie musieliby sprawdzać każdego naszego portalu czy strony internetowej z osobna, a o najnowszych zmianach dowiadywaliby się ze spisu treści, jakim w tym świetle jest właśnie Soup. Serwis ten daje również możliwości dialogowe. Można odpowiedzieć na treści zawarte przez innych użytkowników oraz dodać komentarz do swoich własnych. Odpowiedzią może być zarówno komentarz tekstowy, obrazek, film, cytat, plik, link, czy nawet ocena rankingowa danego obiektu, który pragniemy skomentować.

W świetle powyższego, można szacować, że Soup jest ciekawym sposobem na łączenie serwisów. Prawdopodobnie nie jest najlepszym z możliwych narzędzi. Spełnia jednak ciekawe funkcje, które mogą zaowocować jakąś ideą wykorzystującą ów serwis do swoich celów w jeszcze ciekawszy sposób niż wyżej wymienione (np. jako spis cytatów godnych uwagi, wierszy, czy choćby historyjkę obrazkową). Dobrze jest posiadać kompleksową informację o swoich (i nie tylko) serwisach i ich działaniu oraz stworzyć własne zaplecze, w którym swobodnie będziemy mogli działać. Warto jednak - zanim stworzymy idealny dla nas samych mashup - znać różne narzędzia, ich zalety oraz wady, aby dokonać najlepszego dla nas wyboru i - co najważniejsze - by nie bazować na pierwszym napotkanym... Zatem, moje doświadczenie, jeśli chodzi o poznawanie nowych serwisów i narzędzi z zasobu Web 2.0, wzrosło o kolejny serwis. A sam fakt, że znowu się czegoś ciekawego nauczyłam, pozwala mi odetchnąć z ulgą, bo dzień ten nie był dniem straconym.