Przejdź do głównej zawartości

Pierwiastek męski (część 2)

Wiadomo, że pierwiastek męski, o którym pisałam występuje również u pań. Mam zatem pytanie bliźniacze: czy ja aby przypadkiem nie zachowywałam się tak samo, jak ci chłopcy z boiska? Dlaczego akurat dziś, po długiej przerwie, tak dobrą miałam skuteczność? Przecież rzucałam rekreacyjnie, ot tak. Starałam się nie myśleć o tym, że uczniowie zobaczą jak trafiam, bądź jak nie trafiam właśnie, bo nie to było celem mojej wycieczki na boisko. A jednak z dużą liczbą trafień. I kolejne pytanie, które jest następstwem poprzedniego, a mianowicie: dlaczego? Przecież - tym razem ja - nie miałam po co się popisywać; nie uważam się za koszykarza, ja tylko rzucałam do kosza; odmówiłam nawet Witkowi, gdy zaproponował mecz 1 na 1; nie chciałam być obiektem obserwacji (więc jednak trochę myślałam o tym, że uczniowie patrzą), ale nie miałam zamiaru się popisywać; nie chciałam być w centrum. Skupiałam się na rzutach. Czy to było nieświadome zachowanie? A jeśli tak, to skąd tyle trafień? Przecież ja nie umiem rzucać tylu trójek w tak krótkim czasie i tak często. Osobiste - OK, potrafię. Ale trójki? Przypadki? Tyle? Tyle razy? Tak często? To nawet nie mogła być autosugestia, którą mam zawsze tak dobrze rozwiniętą, bo przecież nie nastawiałam się na taki poziom moich rzutów ani nie wmawiałam sobie, że tyle ich będzie trafnych. Zwłaszcza jeśli chodzi o trójki. Przekosmicznie-gigantycznie ciekawa sprawa... Miałam dziś dużo szczęścia, bardzo dobrą skuteczność. Ważne jest również to, że gdy Witek opuścił boisko do siatki, chcąc porzucać ze mną, chłopaki namawiali go na powrót, a gdy odpuścili mu, zapytali mnie - z czego ja odmówiłam, dziękując. Z jednej strony "byłam tą drugą, z braku laku" - tak czułam, a z drugiej nie byłam z kolei na tyle dobra, żeby ich faktycznie wspomóc; Witek bardzo dobrze gra w siatkę, natomiast ja miałam długą przerwę i nie chcę znów pierwszej gry grać na maksa, bo skończyłoby się to wybitym palcem albo jeszcze gorzej - wolałam po prostu nie ryzykować. A przede wszystkim, Witek przyszedł porzucać ze mną, więc byłoby wielce niestosownym w tamtym momencie iść grać w siatkę, gdy właśnie kolega przyszedł dotrzymać mi towarzystwa.
Z próżności dodam, że wolałabym się prezentować na boisku nieco szczuplejsza. Nigdy więcej pseudoautomatów masująco-wyszczuplających! I mam nadzieję, że uda mi się jeszcze kiedyś powtórzyć dzisiejsze rzuty, choćby to było bardziej męczące. 
Trochę dziwne jest to, gdy na boisku dzieci mówią mi "dzień dobry" i "do widzenia", ale można się do tego przyzwyczaić. A co, gdy przyjdzie mi grać z uczniami? Do mnie będą mówili "pani", a do innych 'na ty'? Dziwne to będzie... Ale może do tego też uda mi się przyzwyczaić... 

Dziwne to zjawisko "popisywania się". Może jakiś hormon jest za nie odpowiedzialny albo - ja wiem... - impuls w mózgu? Czasem to bywa przyjemne i miłe, czasem niestosowne, a czasem - cóż - żałosne. Chłopcy dzisiaj grali od serca, mimo tego, jak to wyglądało, więc było to miłe; neutralnie miłe.

Popularne posty z tego bloga

Dyplom ukończenia Uniwersytetu Śląskiego

Pierwszego lipca 2011 roku  uzyskałam tytuł licencjata  Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Studia pierwszego stopnia ukończyłam z oceną dobrą na dyplomie.

Awans zawodowy

Ten rok szkolny był dla mnie bardzo aktywny i bogaty w wyzwania i jestem z siebie zadowolona, że podołałam. Jestem szczerze zmęczona, ale i zadowolona, bo był to rok pełen wyzwań, które starałam się rozwiązywać. W tym roku otrzymałam wychowawstwo w klasie czwartej. Nie twierdzę, że w trudnej klasie, liczy bowiem tylko dziewięcioro uczniów, ale w klasie, w której można wskazać wiele różnorodnych charakterów i jeszcze nierozwiniętych osobowości. Uczniowie na początku roku byli jeszcze trochę nie do końca dojrzali do roli czwartoklasistów, a ich dziecinne, niczym niezrozumiałe, zachowania dziwiły mnie bardzo, a nieraz - irytowały. Uważam jednak, że przez ten rok moi uczniowie wiele się nauczyli i troszkę dojrzeli. Czy z moją pomocą, czy po prostu przy okazji - nie wiem; wiem, że przez te kilka miesięcy zmienili się, na lepsze. Jeszcze nie są idealni, nie są wymarzonymi uczniami, wzorami do naśladowania, wizytówkami szkoły, ale są nadal sobą, mimo pozytywnych zmian. Rozpoczęłam też aw

Kontrakt klasowy

Podobno, im kontrakt jest krótszy, tym lepiej uczniowie zapamiętują, co się w nim znajduje. W kontrakcie powinny się też znajdować raczej nakazy, a nie zakazy. I o ile brak zakazów jest dydaktycznie poprawny, o tyle nie jest on, w moim odczuciu, stuprocentowo wychowawczy. Brak świadomości zakazów może doprowadzić do tego, że dzieci mogą mieć zatarte granice między dobrym a złym postępowaniem. Moim zdaniem należy mówić również głośno o tym, czego robić nie wolno. A w szczególności tym najmłodszym uczniom należy uświadamiać, zarówno poprzez nakazy, jak i zakazy, normy społeczne, odpowiednie zachowanie czy wartości i sposoby postępowania w sytuacjach trudnych, nowych. Kontrakt uczniów klasy czwartej i nauczycieli ich uczących został sformułowany dydaktycznie poprawnie oraz zaakceptowany własnoręcznymi podpisami.