Moje pierwsze mydło powstało z połączenia aż ośmiu tłuszczy: oleju kokosowego, oliwy z oliwek, oleju z pestek dyni, oleju z pestek winogron, masła shea, oleju z pestek malin, oleju lnianego i oleju z nasion marchwi. Nie była to najprostsza receptura, ale dzięki niej zdobyłam sporo doświadczenia.
Lubię eksperymentować. Znałam podstawy mydlenia, więc postanowiłam zrobić mydło full wypas - tak, by było i pielęgnujące, i myjące, i zużyło te tłuszcze, które miałam w domu.
Lubię eksperymentować. Znałam podstawy mydlenia, więc postanowiłam zrobić mydło full wypas - tak, by było i pielęgnujące, i myjące, i zużyło te tłuszcze, które miałam w domu.
Mydło po dobie leżenia w formie (właściwie w kartonie po soku) było koloru ciemnego karmelu (chociaż "kupa" to pierwsze skojarzenie). Po wyjęciu z kartonu oraz foremek (miałam też kilka mydeł w specjalnych silikonowych foremkach) leżakowało kilka tygodni. Niestety nie schło najlepiej. Zmieniłam miejsce przechowywania mydeł na szafę przy oknie i w kolejnych tygodniach zauważyłam zdecydowaną poprawę w procesie leżakowania. Mydła zdawały się blednąć, jaśnieć i schnąć. Obracałam je, by schły równomiernie z innych stron.
Niestety pierwsze testy myci były bolesne (dosłownie). Niewyschnięte mydło zwyczajnie piecze, a skóra na dłoniach staje się szorstka i zniszczona.
Postanowiłam poczekać dłużej i po kilku kolejnych tygodniach zauważyłam, że mydło stało się znacznie jaśniejsze. W zasadzie całe w kolorze jasnego beżu. Niestety nie pachniało niczym innym jak mydłem, mimo dodania prawie 10 g olejku eterycznego (w czasie tworzenia receptury jeszcze nie wiedziałam, że niektóre olejki tracą na intensywności).
Na mydłach widać ciemniejsze miejsca.
Myślę, że dzisiaj bym stemplowała nieco później, odczekałabym kilka godzin.
Za to mydła wyjęte z foremek były piękne od razu - i samo to dawało dużo radości.
Nie ze wszystkich efektów jestem zadowolona. W tym przypadku też bym jeszcze poczekała; mydło było zdecydowanie zbyt miękkie, by je wyjąć z tej foremki.